23.10.2012

The Spirit of Galatea

Güney Afrika'lı tasarımcı Joel Janse Van Vurren ilkbahar yaz koleksiyonunun "The Spirit of Galatea" adlı editorial tadındaki lookbook çekimleri için fotoğrafçı Ilse Moore ile bir araya geldi. 19yy sinemasından, sanattan ve Belle Epoque'tan esinlenilmiş elbiselerle su altında yapılan çekimler kelimenin tam anlamıyla şahane. Creatif direktörlüğünü ve modelliğini sevgili çocukluk arkadaşım Elsa Bleda'nın yapmış olması da beni ayrıca heycanlandırdı. Makyaj ise  Liezl Zene Oberholzer tarafından yapıldı.

South African designer 
Joel Janse Van Vurren came together with the photographer Ilse Moore to capture his spring-summer collection in an editorial and look book titled, “The Spirit of Galatea”. My dear friend Elsa Bleda took her place as creative director. Also she is modelling in the striking underwater images, featuring dresses influenced by 19th Century cinema, art and the Belle Epoque. / Makeup by Liezl Zene Oberholzer.

6 Responses so far.

 1. all your pictures are so amazing! i'm your newest follower on GFC and bloglovin! hope you visit and follow me too? i think you'll like my outfits :)

  www.dailydisguise.com

 2. These pictures are so amazing- no words to describe. Isle Moore must be really talented!

 3. Oh my! Totally amazing photos and fantastic collection!

  Rebecca
  www.winnipegstyle.ca

 4. Wow. The pics look amazing. So ncie. Great.

  http://fashiondenis.blogspot.sk/

 5. Adsız says:

  I'm really enjoying the design and layout of your website. It's a very easy on the eyes which
  makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often.
  Did you hire out a developer to create your theme?
  Outstanding work!
  My blog post - indoor cycling music

 6. Oh wowwwww these pics are amazing!
  Xx
  http://www.dontcallmefashionblogger.com/

Leave a Reply

 • Doğum Hikayemiz - 40+4 e geldiğim 23 Aralık gecesi 7-8 defa sancı benzeri bir ağrı beni uyandırdı ama uykuma devam edebildim. Sanırım saatte 1 geliyordu. Sabah 7.35’te Uğu...
  4 yıl önce

Her Hakkı Saklıdır © Bu sitede yer alan hiçbir veri, izin alınmadan kopyalanamaz, başka bir yerde yayımlanamaz.Web Analytics