2.08.2015

#anlatananne | Sut meselesi


Çoğu annenin hiç düşünmüyormuş gibi yaptığı ama gün içinde 1534862 kere düşündüğü, sanki anneden daha çok önemsiyormuş gibi her allahın kulunun sorguladığı bir meseleye değinmek istiyorum.

Öncelikle kendimden bahsetmek istiyorum. Kızım Beril’i 4 ay sadece anne sütüyle besledim. Hamileliğimden beri hep düşük kilolu olan bir bebekti ama güzel emerdi, doyardı, gece uzun uyurdu, huysuzluk etmezdi. Düzenliydi, mutlaka belirli saatlerde emerdi. Saati gelmediyse mümkün değil emziremezdim. Hala da öyle, aralarda yemek yemek istemez, saati gelince öğününü bitirir.

Gel zaman git zaman bizim için doktor konusunda yanlış bir karar verdik ve tesadüfen o sıra mastit oldum. Yani süt kanallarımda tıkanıklık oluştu. Aslında bu süt azaldığından değil, fazla üretilen süt boşaltılamadığı için olmuştu. Tek göğüsle beslemeye çalışırken doktorumuzun 4. Ayda (1 ay içerisinde) 600 gr almasının çok çok az olduğunu, eğer ki hastalanırsa yataklara düşeceğini söyleyerek bizi korkuttu ve mama takviyesine başlattı. Günde 100 ml! Yani yarım çay bardağı kadar. Yani ben emzirmediğim saatlerde oturup sağdığımda 200-300 ml çıkarıyordum zaten. O 100 ml mamanın Beril’e hiçbir faydası olmayacaktı. Olmadı da. Kendisi ısrarla bize çok işe yaradığını anlatmaya çalışsa da Beril 6 aylık olduğunda biberona alışmış emmeyi bırakmış ve hatta daha az kilo alır olmuş bir bebekti. 7. Ayda doktorumuzu değiştirdik.

9. aya kadar günde yaklaşık 4 saatimi süt sağmaya harcayarak geçirdim ve sonunda sütüm bitti. Çünkü pompaya yanıt vermedi beynim. Beynim diyorum çünkü sütü üreten göğüs değil beyin. Bu arada da Beril’e uyanıkken hiçbir şekilde biberondan mama ya da kendi sütümü içiremez oldum, ve giderek daha az kilo almaya başladı. 9. Ayda çok ciddi ve uzun süren bir enfeksiyonlu hastalık geçirdi, atibiyotikle tanıştı. O gün bu gündür zırt pırt hasta olur ve antibiyotik kullanmadan ateli 40.5 derecenin altına düşmez. Benim düşünceme göre anne sütünden eksik kaldığı için bağışıklık sistemi düşük.

Sonradan öğrendik ki sadece anne sütü ile beslenen bir bebek için 4. Ay içinde 600 gr alımı gayet iyi bir miktarmış. Hatta 250-300 gr alan bebeklerde bile mamaya başlamaktansa az olsun anne sütü olsun diyor şimdiki doktorumuz. Pişmanlık ve talihsizliklerle dolu emzirme maceram bu. Bir çocuğum daha olursa (inşallah) gak dese meme guk dese meme vereceğim, ağzına biberon sürmeyeceğim, katı gıdaya 6 ay bitmeden başlamayacağım!

...

Şimdi gelelim emziren, emzirecek olan annelere. İlk olarak şu cümleyi bir kağıda yazın, baş ucunuza asın: ‘Her annenin sütü KENDİ bebeğine(-lerine) yeter!’ Allah veya Doğa (artık hangisi size daha yakınsa) bizi böyle yaratmıştır. Bebek veya bebekler doğar ve kendi kendilerine birşeyler yiyebilecek hale gelene kadar annesinin sütü onu doyurur, besler, büyütür. Bu işin doğasında ilk önce buna inanmak var.

Hele ki emzirmek istiyorum ama bakalım sütüm olacak mi diyen hamileler var, çok üzülüyorum.

Teknik olarak kimler emziremez?

Herhangi bir operasyon sonrası göğüs dokusu alınmış olanlar (yine de doktora danışılmalıdır), doğuştan süt kanalları olmayanlar ya da süt kanalları meme ucuna bağlı olmayanlar, AIDS ve HIV hastaları ve tabi ki sigara, alkol ve uyuşturucu kullanan anneler.

Aslında sadece anneler değil tüm kadınlar hatta anne bile olmamış genç kadınlar dahi emzirebilir. Araştırmalarımda anne olmayan genç kızların düzenli emzirme ile süt üretimine başlayabildiklerini öğrendim. Ayrıca kızı doğum yaptığında duygu seline kapılıp sütü gelen anneanneler gördüm. Ve tamı tamına 13 aydır emzirmeyen ben hala zaman zaman süt ürettiğimi farkediyorum. Meğer ki çeşme bir defa açıldı mi bir daha kapanmazmış. O yüzden sütüm kesildi demeyin, süt kesilmiyor :)

Süt arttırılabilir birşeydir. Peki ama nasıl?

Emzirerek! Basit ve kolay. Süt meselesi tamamen arz talep dengesine bağlıdır. Siz bekledikçe süt birikmez. Süt bebeğinizi emzirmeye başladığınız an üretilir. Taze taze. Belirli bir süre sonra beyin otomatik olarak aynı saatte aynı miktarda süt üretmeye başlar. Siz de sütüm doldu zannedersiniz. Aslında bu olabilecek en kötü şeydir. Çünkü bu sefer beyin yeterince sütün halihazırda var olduğunu düşünür ve ikinci bir talep gelene kadar tüm süt üretimini durdurur. Eğer ki böyle bir şey farkederseniz hemen emzirin ya da biraz sağın.

Direk emzirmek ya da sağmak farketmez. Gerçi benim gibi sağdığında tam olarak performans sağlayamayan anneler olabilir. Zaten bunu farkedersiniz. Eğer ki sütünüzü arttırmak istiyorsanız daha sık ve daha fazla miktarda emzirmelisiniz.

Emzirdiğim süre boyunca tüm araştırmalarımda yediğimiz hiçbir şeyin süte etkisinin olmadığını sadece bol su içmenin yeterli olduğu yazıyordu. Ancak aynı zamanda emziren annelerin diyet yapmaması gerektiği ve her gün ek 300 kalori alması gerektiği belirtiliyor. Ben bulgur, buğday, dereotu, kuru soğan ve süt arttırıcı çeşitli içecekler denedim. Bir faydasını görmedim. Ama son derece sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterdim. Tatlı çok yemedim ama makarna pilav ve ekmek çok yedim. Ne gibi bir etkisi oldu bilmiyorum.

Ama deliler gibi yiyip kilo alan ve bebekleri tombik tombik olan anneler de gördüm. Kafam karıştı. Üstüne bir de yavaş yavaş kilo vermeye çalışıp da bebeği zayıflayan anneler de gördüm. Ve bir sonuç çıkardım kendimce. Evet bebek emdikçe tüm vitamin ve mineralleri bizim vücutlarımızdan çekiyor. Biz iyi beslenmesek de bizi sömürüyor. Peki ya kalori? Bence bu göz ardı edilen önemli bir konu.

Evet mutlaka ama mutlaka günde 3 litre su içilmesi gerekir.

2 litresi kendimiz için, 1 litresi de bebeğe üretilecek süt için. Bunun dışında her öğünde her besin grubundan tüketilmesi gerekir. 3 saatten uzun aç kalınmaması gerekir. Vücudumuz belki kendine sakladığı depolarından vitaminleri bebeğe verebilir ama kalori veremez. Çünkü vücudumuz kalori üretmez. Kalori dışardan alınır. Ama elbette ki kalori var kalori var. Bir bardak kola, hamburger ya da nutella veya baklava ile aldığınız kalori tamamen size zarar. Ayrıca bebeğinize geçecek gereksiz şeyler de cabası. Bu ek 300 kaloriyi sağlıklı besinlerden, sağlıklı yağlardan ve sağlıklı kuru yemişlerden almalısınız. Çünkü yediğiniz herşey bebeğinize geçer. Sanki direk onu besliyormuş gibi düşünün. Adeta bir sporcu gibi iyi beslenin. Bu sütünüzün kalitesini arttıracaktır.

Bunları yemeden sadece su ile sütünüzü arttırmaya çalışırsanız sütünüz de sulandırılmış gibi olacaktır. Sadece yiyerek sütünüzü arttırmaya çalışırsanız vücudunuzdaki su miktarı az oldugu için süt üretimi miktar olarak az kalacaktır. Bu ikisini de yapıp düzenli, sık sık, uzun uzun aktif emzirmezseniz yediğiniz içtiğiniz herşey size yapışacaktır. Bu dengeyi çok iyi kurmak lazım.


İlk aylarda süt üretimi fütursuzca artar. Sonra bebeğin ihtiyacına göre azalır ve bir düzene oturur. Siz de artık dolu dolu şiş hissetmiyorsunuz diye sütüm azaldı zannedebilirsiniz. Endişelenmeyin, bebeğinizi gözlemleyin. Gece uzun uzun uyuyorsa, gündüz neşeliyse, sağlıklı gözüküyorsa kendinize güzel bir çay demleyin ve arkanıza yaslanın. Bunu hakettiniz! :)

One Response so far.

  1. Sinem, yine icimi aydinlatti bu yazi. Opucuklerim sana ;*

Leave a Reply

  • Doğum Hikayemiz - 40+4 e geldiğim 23 Aralık gecesi 7-8 defa sancı benzeri bir ağrı beni uyandırdı ama uykuma devam edebildim. Sanırım saatte 1 geliyordu. Sabah 7.35’te Uğu...
    4 yıl önce

Her Hakkı Saklıdır © Bu sitede yer alan hiçbir veri, izin alınmadan kopyalanamaz, başka bir yerde yayımlanamaz.Web Analytics