23.06.2015

Tuvalet Iletisiminden Egitimine Gecis - 18 Ay


Bildiğiniz gibi ben Beril’e yaklaşık 2.5 aydan beri tuvalet iletişimi uyguluyorum. İnternette bolca bilgi bulabileceğiniz bu iletişim türünden biraz bahsetmek isterim. Daha fazlasını isteyenlere özellikle Bezsiz Bebek adlı kitabı, bulamazlarsa aynı isimli facebook grubunu öneririm.

Tuvalet iletişimi adından da anlaşılabileceği gibi bir iletişim türü. Yani hiçbir zorlama vb olumsuz davranış yok. Tek yapmanız gereken bebeğinizin kakası ya da çişi geldiğini anladığınızda veya tahminen uzun süredir çiş kaka yapmadığında onu tuvalete götürüp ihtiyacını gidermesine yardımcı olmak. Çünkü sanılanın ve öğretilenin aksine bebekler kendilerini kirletmekten hoşlanmazlar. Sadece zamanla çaresizce buna alışırlar.

Hatırlayın, daha 15 günlükken emzirirken kakası gelir ve aniden kıvranmaya başlar bebek. Onu kucağınızdan bırakana kadar yapmaz bazen. Ya da tam bez değiştirirken yapıverir. 15 günlük bebeklerin de nasıl tuvalet ihtiyacını gidermesine yardımcı olabileceğinizi gösteren youtube videolarını ‘elimination communication’ başlığı altında bulabilirsiniz. Ama dediğim gibi ben 2.5 aylıkken başladım. Yaklaşık olarak 6. ayda lazımlığa oturtarak (tavsiyem ikea büyük beyaz lazımlık) başlayabilirsiniz eğer endişeleriniz varsa. 6.aydan önce de tuvalete tutmak istemiyorsanız bezi açık şekilde alt değiştirme örtüsüne yapmasına izin verebilirsiniz. Lavaboya, tuvalete ya da herhangi bir kaba da sırtı size dönük şekildeyken bacak içlerinden tutarak çişş pss sesi çıkarıp suyu açarak tutabilirsiniz.

Daha ileri götürmek isterseniz mevsim uygunsa bezsiz zaman geçirebilirsiniz. Bu sayede çiş ya da kaka yapmadan önce ne gibi sinyaller verdiğini anlayabilirsiniz. Tuvalet iletişimindeki amaç tamamen bebekten gelen işaretleri anlamak ve nasıl ki acıktığında karnını doyuruyorsak bu ihtiyacını da gidermesine yardımcı olmaktır. Pek çok kültürde yeri olan bu konuyu aile büyüklerinizden ‘biz sizi bebekken lavaboya tutardık’ şeklinde de duyabilirsiniz. Aslen doktorların kasları gelişmez, travma olur şöyle böyle dediklerine inanmayın. Bir insan evladı nasıl herhangi bir kası çalışmadan doğabilir ki? Daha da önemlisi bir kas çalışmadıkça unutulur. Bu nedenle yeniden öğrenilmesi çok daha zor olur.

Şimdi diyelim ki cesret edemediniz ya da geç kaldınız. 18.aya kadar geç kalınmış sayılmazsınız. Yalnız bebeğiniz 18 aylık olmuşsa ve tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız belki klasik tuvalet eğitimini denemelisiniz ki şu an benim bu konu ile ilgili geniş bir bilgim yok. Kendiniz araştırmanızı tavsiye ederim.

9 ya da 12 aylıkken ya da bu aralarda bir yerlerde mutlaka ama mutlaka biz lazımlık edinmenizi tavsiye ediyorum. İlk zamanlar (yaklaşık olarak 2-3 hafta) sadece bebeğinizin her alt değiştirmesinde lazımlığa oturtun. Oturmak istemezse zorlamayın. Oturması için eline bir oyuncak verebilirsiniz. Aynı anda siz de tuvalete oturup rol modeli olabilirsiniz. Onunla sakin sakin konuşun, ‘buraya çişini kakanı yapabilirsin, ben de yapıyorum’ şeklinde. Emin olun o sadece bebek, salak değil. Sizi anlayacaktır. Her bez değişiminin üzerine uzun süre çiş yapmadığını farkettiğinizde ve kakasını yaparken ya da yapmadan önce anlarsanız götürebilirsiniz. Çişşş ve pısss diye ses çıkarabilir, biraz su açabilir ya da hafifçe üfleyebilirsiniz. Ürperdiği zaman eğer varsa çişini yapacaktır.

Yaptığı zaman onu bolca alkışlayın, övün, teşekkür edin. ‘Aferim, bak çiş yaptın’ şeklinde. Kalkınca çişine ya da kakasına bakabilir, onu tuvalete döküp sifonu çekerken el sallayıp baybay diyebilirsiniz. Her seferinde çişi ya da kakası gelirse size söylemesini rica edin.

Diş çıkarma, hastalık, büyüme atağı, misafir ya da misafirlik, yolculuk ya da herhangi bir değişiklik olan dönemlerde oturmak ya da yapmak istemeyebilir, zorlamayın. Söylüyorsa altına yapmaya başlayabilir, önemsemeyin. Bu dönem geçince normale dönecektir.

1 yaşından sonra günde 4-6 kez düzenli saatlerde lazımlığa götürmeye başlayın. Bu dönemde ara ara söylemeye başlayabilir. Ya da alışkanlık olarak her götürdüğünüzde yapabilir. Benim kızım 16 aylık olduğunda günde 1-2 bezle idare edecek kadar söylüyordu. Ama bu asla düzenli olmadı. Bazen 3-4 gün hiç gitmek istemiyordu.

17 aylık olduğunda herhalde diğer herkes gibi olacak bu iş diye düşündüm. Ama birden bire çok daha fazla söylemeye başladı. Ben de 17,5 aylıkken yazlıkta bezini çıkarıp don giydirdim. Güzelce anlattım ‘bak artık bez giymiyorsun bunun adı don, çişin kakan gelirse sakın altına yapma ve bana söyle’ Tabi ki ilk gün 5 kez falan kaçırdı. Kaçırınca ‘hiiiiii’ dedik çok abartmadan. ‘Bak çişin hep yerlere döküldü, gel önce tuvalete gidelim çiş yapalım. Sonra yerleri silip üstünü değiştirelim’ Bu durumda üstünü değiştirip bacaklarını ıslak mendille silmniz yeter. Her seferinde yıkayamazsınız, sadece her akşam normal banyo yaptırırsınız. Her kaçırdığında büyük bir olay olacağını düşünürse istemeyebilir.

5 gün boyunca uyanık olduğu zamanlarda don giydirdim. Üstüne de bir elbise. Elbisesi kirlenmediği için sadece donunu değiştirdim. Pratik, ikiniz için de kolay ve doğal bir süreç olmalı. Asla kızmayın, büyük tepkiler vermeyin ama bir dahaki sefere tuvalete yapması gerektiğini anlatın.

Bu arada 17 aylıkken tuvalet adaptörüne geçtik çünkü daha önce dengesini sağlayamadığı için korkuyordu. Bu kararı bebeğinize bırakın. Kendini güvende ve rahat hissetmesi en önemli konu. Daha güvende olması için ayaklarını bir tabure ya da basamağa basması uygun olabilir. Özellikle ilk günler.

Yazlıkta 5 gün boyunca uyanık olduğu saatler bez giydirmedim. Kazalar git gide azaldı. Ama sonra ateşlendi ve 8 saat yolculukla eve dönmemiz gerekti. 3 gün bez giydirdim. Uzmanlar ve büyükler bir kere çıkardın mı hep çıkaracaksın, gece gündüz aynı anda çıkaracaksın diyorlar. Ama şu an ne bende bunu yapacak enerji var ne de Beril’den bu kadar fazlasını bekleyebilirim. Ben şuan tamamen doğaçlama, içimden geldiği gibi, kendi kafama göre bir yöntem uyguluyorum.

3 gün bezli ve hasta geçtikten sonra tam 18 aylık olmadan 1 gün önce, Pazartesi günü başlarım diye düşünüyordum ama hafiften tembellik de beni dürtüyordu. Ankara serin, halıları kaldırsam mı, ne giydirsem of pof dedim. Ama o sabah Beril ilk tuvalet mesaisinden sonra bez giymek istemedi. Ben de dedim Sinem hadi başlıyoruz.

O sabah tam 4 kez kaçırdı. Dedim ki kesin unuttu tak çıkar kafası karıştı. Ama o gün öğle uykusuna da bezsiz yatırdım. Tabi ki her yarım saatte bir tuvaletin var mı diye sordum. Her söylediğinde koşa koşa tuvalete götürdüm. İşi onun için eğlenceli ve hızlı bir hale getirdim. O öğle uykusundan kuru kalktı. Akşma kadar hiç kaçırmadı. Gece normal bezini bağladım. O işi şimdilik askıya alıyorum. Duruma göre 1-2 ya da 3 ay sonra düşünebilirim.

Ve bugün 2.gün. sabahtan akşama kadar 12 saat boyunca hiç kaçırmadı. Doktora gittiğimiz 1 saat boyunca dışarda da kaçırmadı. Şu an tam 18 aylık. Ve ben inanılmaz mutluyum :)

Zaten ramazan ayındayız, haftasonları pek dışarı çıkmıyoruz. O nedenle gece uykusu hariç olmak üzere artık Beril bezsiz. Ve bu iş benim için inanılmaz kolay ve stressiz oldu. Mutlaka ama mutlaka herkese tavsiye ediyorum. Bana her zaman soru sorabilirsiniz. Instagram’ı aktif olarak kullanıyorum, oradan daha rahat haberleşebiliriz.

Bebeği 18 aydan büyük olanlar için şunu eklemek istiyorum. Bugün doktorumuza bezi bıraktığımızı söylediğimde önce bir gözleri büyüdü daha çok erken der gibi. Ama sonra erkeklere 24-27 ay arası, kızlarda 21-24 ay arası tuvalet eğitiminin verilmesi gerektiğini söyledi. Yani o 2 yaşından sonra lafını kullanmadı. Çocuğu kendi haline bırak hazır olunca söyler demedi. Kimse kusura bakmasın ama 3-3,5 yaşında bezli çocuklar görüyorum. Bu artık hazır olup olmama durumu değil, çok ciddi bir sorun. Lütfen çocuğunuzu o aşamaya getirmeyin. Ben tuvalet iletişimi uyguladığım için hep daha erken bezi bırakacağımızı sanmıştım ama Beril hazır değildi. Bebeğinizin tam hazır olduğu zamanı bulun ve o şansı kaçırmayın. Önden bol bol alıştırma yapın. Ve pozitif olun :)


Leave a Reply

  • Doğum Hikayemiz - 40+4 e geldiğim 23 Aralık gecesi 7-8 defa sancı benzeri bir ağrı beni uyandırdı ama uykuma devam edebildim. Sanırım saatte 1 geliyordu. Sabah 7.35’te Uğu...
    4 yıl önce

Her Hakkı Saklıdır © Bu sitede yer alan hiçbir veri, izin alınmadan kopyalanamaz, başka bir yerde yayımlanamaz.Web Analytics